Супутниковий моніторінг

Супутниковий моніторинг стану посівів

Супутниковий моніторинг – це метод онлайн спостереження за змінами стану посівів в процесі вегетації. Дані отримують за допомогою зйомки супутників, на окремих полях, що дозволяє відстежувати позитивні та негативні зміни розвитку рослин.

Види супутників

Супутниковий моніторінгСупутниковий моніторінг

Приклад поля

Супутниковий моніторінг



Супутниковий моніторінг  нормальний розвиток рослин

Супутниковий моніторінгблизький до нормального розвитку рослин

  часткове пошкодження рослин

Супутниковий моніторінг  сильне пошкодження рослин


Загальні відомості про супутниковий моніторинг

Моніторинг стану посівів – головне джерело інформації про їх густоту стояння, а також про наявність бур'янів, хвороб та інших проблем на полі. Моніторинг дозволяє своєчасно виявити відхилення в рості і розвитку рослин, визначити їх причини і прийняти оперативні дії.

Моніторинг – трудомісткий процес. Він вимагає багато часу. Це стосується і великих полів, і маленьких ділянок, розкиданих на великих відстанях.

У кращому випадку агроном повинен виїжджати на поле і оглядати посіви щодня. За молодими сходами завжди можна пройтися в глиб поля. Але якщо посіви зрілі – особливо не зорієнтуєшся. Рослини можуть вирости до двох метрів у висоту і вище. Це значно ускладнює аналіз посівів.

При обстежені «ногами» важко побачити повну картинуна всьому полі. А відсутність інформації – це потенційні збитки.

Сьогодні існує багато способів моніторингу посівів протягом сезону. Серед них – застосування супутників і дронів, листова діагностика, аналіз проб ґрунту. Більш детально розглянемо супутниковий моніторинг.

Суть супутникового моніторингу – аналізстану посівів за результатами знімків супутника. Пролітаючи над певною територією і роблячи знімки високої якості, супутник фіксує потрібні нам ділянки поля.

Що таке індекс NDVI?

Отримані знімки зі супутнику дозволяють розрахувати вегетаційні індекси NDVI, NDRI, RVI та ін.

Найбільш популярним в рослинництві вважається індекс NDVI – «Нормалізований Вегетаційний Індекс Рослинності». Ґрунтуючись на даних про активність біомаси, індекс застосовується при оцінці стану посівів в конкретний момент часу або в динаміці.

Зелені рослинив процесі фотосинтезу поглинають основну частину видимого світлового спектру і відображають хвилі ближнього інфрачервоного. Таким чином розраховується NDVI індекс – різниця значень червоного та ближнього інфрачервоного спектра, розділена на їх суму. Характеризуючи щільність рослинності, NDVI вказує на ті ділянки поля, які потребують пересівання, внесення ЗЗР та добрив.

Для рослинності індекс набуває значень приблизно від 0,2 до 0,9. Чим більше значення даного індексу, тим більш щільною і здоровою є рослинність. Показник NDVI -відносний, він не показує кількості біомаси зеленого листя (в т/га, наприклад), але по ньому можна достовірно оцінити, наскільки добре чи погано розвивається посів. В країнах СНГ, в тому числі і в Україні, нажаль немає чіткого пояснення кожного індексу NDVI, так як не було проведено достатньої кількості досліджень для кожної культури, сорту чи гібриду, ґрунтово-кліматичної зони. По знімку можна розуміти в яку частину поля агроному необхідно піти і вияснити причину пригнічення рослини.

NDVI дозволяє виявити проблемні зони рослинності, даючи можливість приймати найбільш вірні в довгостроковій перспективі рішення, спрямовані напідвищення врожайності. Ділянки з різним станом рослинності або об'ємом зеленої фітомаси можуть бути зображені різними кольорами.

Знімки отримуємо за допомогою супутників Landsat8 та Sentinel2. 

Позитивні та негативні сторони індексу NDVI

Плюси:

  • розрахунок вегетаційних індексів, що характеризують стан рослинності;

  • автоматична обробка даних, що виключає суб'єктивне втручання;

  • безкоштовні дані;

  • можливість вести історію поля.

Мінуси:

  • залежність від хмарності;

  • отримати знімки можна раз в 5-8 днів;

    Процес підключення клієнта до моніторингу

Для моніторингу полів господарства нам необхідні координати поля. Клієнт може їх надати декількома способами:

  • вручну (за допомогою GPS трактору, телефону чи іншого приладу пройти по кутам поля зберегти координати і надіслати їх повідомленням, Viber чи на електронну пошту);
  • за допомогою програми в телефоні або планшеті або GPS Вимірювання площі полів, або Google Earth Pro, виділити поле підписати його, зберегти та надіслати дані повідомленням, Viber чи на електронну пошту